Ginekologija
Kompletan ginekološki pregled je temelj očuvanja ženskog reproduktivnog zdravlja.
Kompletan ginekološki pregled je temelj očuvanja ženskog reproduktivnog zdravlja. Preporučuje se svim ženama od prve seksualne aktivnosti, pa sve do kasnih godina života. U našoj specijalističkoj ambulanti, ginekološki pregled obuhvata niz detaljnih procedura kojima se procenjuje stanje genitalnog trakta i otkrivaju eventualne promjene u ranom stadijumu.
+387 66 755 755
Pozovite da zakažete termin
Zašto je redovni ginekološki pregled ključan za žene?
Preventivni ginekološki pregled je temelj ranog otkrivanja bolesti poput cervikalnog karcinoma, endometrioze, cista na jajnicima ili infekcija. Prema preporukama, žene trebaju posjećivati ginekologa najmanje jednom godišnje, čak i ako nemaju simptome. Evo glavnih razloga za redovne posjete:
- Prevencija bolesti: Papanikolau test (Papa test) otkriva prekancerozne stanje grlića materice.
- Rana dijagnostika: Ultrazvukom male karlice (vaginalni ultrazvuk) mogu se uočiti ciste, miomi ili nepravilnosti endometrija.
- Hormonska ravnoteža: Analize krvi (npr. tiroidni stimulirajući hormon, estrogen) pomažu u otkrivanju sindroma policističnih jajnika ili menopauzalnih poremećaja.
- Planiranje trudnoće: Konsultacije o plodnosti ili prenatalni pregledi
Kada se radi ginekološki pregled?
Ginekološki pregled preporučuje se:
- Kao godišnji preventivni pregled
- U slučaju bolova u maloj karlici
- Kod neobičnih krvarenja, kašnjenja menstruacije ili obilnih ciklusa
- Pri pojavi pojačanog vaginalnog iscjetka
- Tokom trudnoće
- Kod sumnje na infekcije ili upalne procese
- Kada postoji nemogućnost začeća
- Tokom menopauze, naročito uz prisutno krvarenje.
Želite da se naručite na pregled ili imate pitanje?
Naša adresa
Nalazimo se u ulici Akademika Jovana Surutke 3, 78000 Banja Luka
Kontakt informacije
Pišite nam na e-mail, ili pozovite na +387 66 755 755
Radno vrijeme
Pon - Pet: 07:00 - 19:00
Sub: 08:00 - 12:00
Kako izgleda ginekološki pregled?
- Ginekološki pregled počinje razgovorom sa pacijentkinjom (anamnezom), tokom kojeg ljekar prikuplja podatke o trenutnim tegobama, prethodnim bolestima i eventualnoj terapiji. Ukoliko postoji prethodna medicinska dokumentacija, važno je ponijeti je sa sobom.
- Pregled se nastavlja vizuelnim uvidom u spoljašnje i unutrašnje genitalije uz pomoć spekuluma – instrumenta koji omogućava pregled vagine i grlića materice. Tom prilikom se procjenjuje izgled grlića, prisustvo sekreta, krvarenja ili promjena. Uzima se i uzorak za Papanikolau test (PAPA) i druge briseve po potrebi.
- Nakon toga slijedi bimanuelni pregled – ručni pregled materice, jajovoda i jajnika kroz vaginalni zid i trbuh. Ovim pregledom se procjenjuje veličina, oblik, čvrstina i pokretljivost materice, kao i mogućnost postojanja bolnih ili uvećanih struktura.
- Ukoliko postoji potreba, ginekolog može uraditi i kolposkopiju: detaljan pregled grlića materice pod uvećanjem kolposkopa, uz primjenu bezbjednih rastvora sirćetne kiseline ili Lugolovog rastvora, koji jasno ističu i omogućavaju preciznu procjenu svih sumnjivih ćelijskih promjena
U normalnim uslovima, pregled nije bolan. Bol pri pregledu može ukazivati na prisustvo infekcije, cisti, priraslica ili drugih promjena, te je tada potrebna dodatna dijagnostika poput:
- Laboratorijske analize:
- Papanikolau test (skrining karcinoma grlića materice)
- Bris vaginalnog sekreta (dijagnostika infekcija)
- Ultrazvuk male karlice:
- Transvaginalni ultrazvuk (pregled preko vagine) za detaljnu analizu endometrija i jajnika
- Abdominalni ultrazvuk (pregled preko trbuha) uz punu mokraćnu bešiku.
Specijalistički pregled u trudnoći
Pravilno praćenje trudnoće od ključnog je značaja za zdravlje majke i bebe. U našoj ambulanti moguće je obaviti kompletan specijalistički ginekološki pregled u trudnoći, uključujući savjetovanje, ultrazvučnu dijagnostiku i laboratorijske analize. Pregledi se prilagođavaju gestacijskoj starosti trudnoće i individualnim potrebama svake trudnice.
Laboratorijske analize u trudnoći
Tokom trudnoće, laboratorijske analize predstavljaju ključni dio praćenja zdravlja buduće majke i razvoja ploda. U okviru redovnih kontrola moguće je raditi kompletnu krvnu sliku, analize urina, testove na šećer, infekcije i hormone po potrebi. Pored toga, prenatalna laboratorijska dijagnostika omogućava pravovremeno otkrivanje genetskih i hromozomskih poremećaja, dok PCR testiranja služe za preciznu detekciju virusnih i bakterijskih infekcija koje mogu uticati na tok trudnoće. Ove analize doprinose ranom prepoznavanju potencijalnih komplikacija i omogućavaju ciljanu terapiju kada je to neophodno.
Ultrazvučni pregled u trudnoći
Ultrazvuk je bezbjedna i neinvazivna metoda kojom se prati rast i razvoj ploda, kao i izgled i položaj posteljice. Uobičajeni su ultrazvučni pregledi u ranoj trudnoći, između 11. i 14. nedjelje, zatim sredinom i u kasnijim fazama trudnoće. U sklopu pregleda može se procijeniti i količina plodove vode, rad srca i pokreti ploda.
Double i Triple test
Double test se radi između 11. i 14. nedjelje trudnoće i koristi se za ranu procjenu rizika od hromozomskih anomalija poput Downovog sindroma. Triple test se obavlja između 16. i 18. nedjelje, i predstavlja proširenu biohemijsku analizu sa istim ciljem. Ovi testovi su neinvazivni i koriste se kao orijentacija za dalju dijagnostiku po potrebi.
Ekspertni ultrazvuk (20–23. nedjelja)
Ekspertni ultrazvuk je detaljan pregled morfologije ploda koji se najčešće radi između 20. i 23. nedjelje trudnoće. Tom prilikom se pažljivo procjenjuju svi organi i strukture bebe kako bi se otkrile eventualne nepravilnosti u razvoju. Pregled obavlja specijalista uz pomoć napredne ultrazvučne opreme.
Želite da se naručite na pregled ili imate pitanje?
Naša adresa
Nalazimo se u ulici Akademika Jovana Surutke 3, 78000 Banja Luka
Kontakt informacije
Pišite nam na e-mail, ili pozovite na +387 66 755 755
Radno vrijeme
Pon - Pet: 07:00 - 19:00
Sub: 08:00 - 12:00
Najčešća pitanja
Koliko često treba ići na ginekološki pregled ako nemam nikakve simptome?
I bez simptoma, preporučuje se barem jedan ginekološki pregled godišnje radi prevencije i ranog otkrivanja eventualnih promjena.
Da li je normalno osjećati nelagodu tokom ginekološkog pregleda?
Blaga nelagoda je moguća, ali bol ne bi trebalo da bude prisutan. Važno je da se opustite i da sve napomenete ljekaru – tu smo da vam olakšamo iskustvo.
Koji je najbolji termin u ciklusu za ginekološki pregled?
Idealno je obaviti pregled nekoliko dana nakon završetka menstruacije, kada su tkiva najpreglednija.
Kada da zakažem prvi ginekološki pregled?
Preporuka je da se prvi pregled uradi nakon prvog seksualnog odnosa ili najkasnije do 21. godine života.
Šta da radim ako dobijem menstruaciju pred zakazani pregled?
Najbolje je da pozovete ambulantu – u zavisnosti od vrste pregleda, ljekar će vas posavjetovati da li ga treba pomjeriti.
Naručite se za pregled
Ispunite formular ispod i uskoro potom će vam se javiti neko od naših zaposlenih
