Skip to content Skip to footer
Preventiva medical specijalističke ambulante

Ultrazvučna dijagnostika

Ultrazvučna dijagnostika (sonografija) je medicinska metoda koja koristi visokofrekventne zvučne talase za dobijanje slika unutrašnjih organa, tkiva i struktura tijela. To je neinvazivna, bezbolna i bezbjedna procedura, jer ne koristi jonizujuće zračenje (kao rendgen), pa se često koristi i kod trudnica i djece.

+387 66 755 755

Pozovite da zakažete termin

Ultrazvuk i ultrazvučna dijagnostika

Ultrazvučna dijagnostika – savremena medicina na dohvat ruke

Ultrazvuk danas predstavlja osnovu moderne dijagnostike – bezbolan, siguran i izuzetno informativan. Zahvaljujući tehnologiji koja omogućava prikaz unutrašnjih organa u realnom vremenu, ultrazvučni pregled koristi se u gotovo svim granama medicine. Bilo da je riječ o rutinskim pregledima ili preciznoj dijagnostici specifičnih tegoba, ultrazvuk pruža brz uvid u zdravstveno stanje, bez zračenja i bez potrebe za oporavkom.

U našoj ustanovi ultrazvučna dijagnostika obuhvata širok spektar pregleda koji se prilagođavaju individualnim potrebama pacijenata – od ciljanih pregleda zglobova i mekih tkiva do specijalističkih pretraga srca, krvnih sudova i unutrašnjih organa.

Gdje se sve koristi ultrazvuk?

Ultrazvuk abdomena najčešće se koristi kod nelagodnosti u trbuhu, problema s varenjem, sumnje na kamenac u žuči, ili kod uvećanja jetre, slezene ili bubrega. Ultrazvučni pregled pruža uvid u stanje vitalnih organa i često je prvi korak u dijagnostici abdominalnih tegoba.

Kod žena, ginekološki ultrazvuk – transabdominalni ili transvaginalni – koristi se za procjenu materice, jajnika, endometrijuma, kao i za otkrivanje cista, mioma i drugih ginekoloških stanja. Tokom trudnoće, ultrazvuk je neizostavan alat za praćenje razvoja ploda, procjenu položaja i funkcije posteljice, mjerenje fetalnog rasta i otkrivanje potencijalnih anomalija.

U kardiologiji, ehokardiografija omogućava pregled srčanih komora, zalistaka i protoka krvi kroz srce. Koristi se kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom, visokim pritiskom, aritmijama ili sumnjom na urođene srčane mane.

Doppler ultrazvuk arterija i vena omogućava mjerenje brzine i pravca protoka krvi. Pomaže u detekciji tromboza, suženja krvnih sudova, proširenih vena, kao i rizika od moždanog udara kroz pregled karotida.

Ultrazvuk štitne žlijezde koristi se kod sumnje na čvorove, ciste, upale ili promjene veličine žlijezde, dok je ultrazvuk dojki ključan dio dijagnostike i praćenja promjena u tkivu dojke – naročito kod mlađih žena kod kojih mamografija nije preporučena kao prva metoda.

U okviru ortopedskih i reumatoloških indikacija, ultrazvuk zglobova i mekih tkiva pruža jasan prikaz tetiva, ligamenata, burzi i mišića, pa je od velike koristi kod bolnih stanja, sportskih povreda, upalnih procesa i oteklina. Pregled ramena, koljena, laktova i ostalih zglobova često se koristi kao prvi korak u tretmanu hroničnih ili akutnih bolova.

Sve ove ultrazvučne preglede možete obaviti u našoj ambulanti Preventiva Medical, u prijatnom okruženju i uz stručno osoblje sa iskustvom iz različitih oblasti medicine.

Bilo da je riječ o ultrazvuku abdomena, ginekološkom, kardiološkom, doppler, ili ultrazvuku mekih tkiva i štitne žlijezde – pružamo sveobuhvatnu dijagnostiku uz savremenu opremu, bez čekanja i uz individualni pristup svakom pacijentu.

Prednosti ultrazvuka u odnosu na druge metode

Ultrazvuk je postao nezaobilazna metoda u dijagnostici, prvenstveno zbog svojih brojnih prednosti u odnosu na druge metode snimanja poput CT-a i MRI-a:

  • Bezbjednost: Ultrazvuk ne koristi jonizirajuće zračenje, što ga čini sigurnim za česte preglede, trudnice i djecu.

     

  • Neinvazivnost: Za razliku od mnogih drugih metoda, ultrazvučni pregledi ne zahtijevaju rezove, anesteziju ili oporavak.

     

  • Real-time snimke: Omogućava praćenje pokreta u stvarnom vremenu, što je izuzetno korisno, primjerice, u trudnoći kada želimo pratiti srčane otkucaje ploda.

     

  • Pristupačnost: Trošak ultrazvučnih pregleda je znatno niži u odnosu na skeniranje poput MRI ili CT-a, što ih čini dostupnim većem broju pacijenata.

     

  • Fleksibilnost: Ultrazvučni aparati su prenosni, što omogućava preglede u različitim okruženjima, uključujući terenske i hitne intervencije.

Kako funkcioniše ultrazvučni aparat?

Ultrazvučni aparat koristi visokofrekventne zvučne talase koji se šalju u tijelo pomoću posebnog uređaja zvanog transducer (senzor). Ovi talasi se odbijaju od tkiva i stvaraju eho koji se zatim prikuplja i obrađuje. Tri ključna koraka u procesu ultrazvučnog pregleda su:

  1. Generisanje talasa: Transducer emituje ultrazvučne talase u tijelo.

     

  2. Prijem odraza: Talasi se reflektuju od organa i tkiva različite gustoće, a senzor hvata te odraze.

     

  3. Stvaranje slike: Kompjuterski sistem analizira vremensko kašnjenje i intenzitet odraza, pretvarajući ih u detaljne slike koje ljekar koristi za dijagnosticiranje stanja.

Je li ultrazvuk siguran?

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), ultrazvuk je sigurna metoda kada se koristi prema uputstvima i protokolima. Energija zvučnih talasa je niska, a postoje istraživanja koja ne pokazuju nikakvu štetu na tkivima. Ipak, preporučuje se izbjegavanje nepotrebnih pregleda tokom rane trudnoće zbog potencijalnih teorijskih rizika.

Želite da se naručite na pregled ili imate pitanje?

Naša adresa

Nalazimo se u ulici Akademika Jovana Surutke 3, 78000 Banja Luka

Kontakt informacije

Pišite nam na e-mail, ili pozovite na +387 66 755 755

Radno vrijeme

Pon - Pet: 07:00 - 19:00
Sub: 08:00 - 12:00

Najčešća pitanja

Preventiva Medical svojim pacijentima je na raspolaganju svakog radnog dana od 07:00 do 19:00h i subotom od 08:00 do 12:00h. 

Zakazivanje termina je moguće popunjavanjem kontakt forme i telefonskim pozivom na 051/257-150

Termin je moguće dobiti u vrlo kratkom roku, bez potrebe za dugotrajnim čekanjem, a najčešće u roku od nekoliko dana.

Naručite se za pregled

Ispunite formular ispod i uskoro potom će vam se javiti neko od naših zaposlenih